Publikálással, megjelenéssel kapcsolatos kérdések
Ki publikálhat a MECÉNA oldalon?
Bármely regisztrált személy, író, aki valamilyen oknál fogva nincs kitiltva a felületünkről.
A publikálásért kell fizetni valamit?
Nem. A weboldalon való publikálás ingyenes.
A publikáláshoz muszáj regisztrálni és bejelentkezni?
Igen. Csak bejelentkezett felhasználó tud publikálni, mivel így tudjuk figyelemmel kísérni, hogy ki és mit helyez el az oldalunkon. A bejelentkezéshez pedig regisztrálni kell.
Miért nem lehet bejelentkezni Google vagy Facebook profillal?
Mert ez a Marsbook kiadó weboldala és nem a Google vagy a Facebook
A publikáláshoz muszáj korrektúráztatni a szöveget?
Nem. Az írás feltöltésének nem előfeltétele a korrektúrázás. Nyilván, ha nagyon rossz helyesírással tesz fel valaki egy írást, az kevésbé lesz vonzó az olvasók számára, ezzel pedig rontja az adott szöveg értékelését, nézettségét, de ennek mérlegelését rábízzuk a szerzőre.
A korrektúrázásért fizetni kell?
Igen. Egy szöveg korrektúrázása időigényes. Minimum kétszer át kell olvasni a teljes anyagot: első alkalommal, hogy tisztában legyünk a tartalmával, második alkalommal pedig a konkrét javítási munka során. (Jelezzük, hogy ez a minimum!) Ezt nem kívánjuk ingyen végezni és nem is győznénk.
A projektekbe kerüt anyagot muszáj korrektúráztatni?
Igen. Akár nyomtatott, akár e-könyv formátumban jelenik meg az anyag, a kiadónk a nevét adja hozzá. Hibás szövegekhez pedig nem szívesen adnánk a nevünket.
Ha feltöltöm az írásomat, azzal lemondok bármilyen jogomról?
Szó sincs róla! A publikáció bármikor eltávolítható (az adminnak kell levelet írni és néhány nap átfutással lekerül az oldalról az anyag). Ha tartalmilag, formailag jó és elnyeri az olvasók tetszését, akkor bekerülhet valamely projektkiadványunkban. Ez esetben egyedi szerződést kötünk, amely minden részletében követi a hatályos jogszabályok rendelkezéseit mind a szerzői, mind pedig a terjesztési jogok tekintetében. Ezt a szerződést természetesen nem kötelező elfogadni: ha valaki nem küldi vissza a szerződést aláírva, akkor egyszerűen kivesszük a projekt tervezetéből, de ez az eltávolítás nem érinti a webfelületet, tehát a MECÉNA oldalon továbbra is olvasható marad.
Mennyire objektív a pontozás?
Tökéletesen objektív pontozás nem létezik. Napi és heti ellenőrzéssel igyekszünk kiszűrni a rosszindulatú, illetve egyértelműen részrehajló vagy trollkodó pontozást, de magát a tetszést nem irányíthatjuk és mivel bárki pontozhat (regisztrált felhasználóként), nem szavatolhatjuk a szakmai ismereteket sem. Ez valóban a tetszésről szól.
Ha már véglegesen publikálva lett az írás, tudom törölni??
Nem. Az írások végleges publikációját követően csak admin joggal lehet törölni bármit. Természetesen, ha ír egy e-mail-t, akkor ezt megtesszük, de ennek lehet 1-2 nap átfutatási ideje, mivel a MECÉNA meglehetősen bonyolult, egymásra épülő rendszerekből alkot egységes struktúrát, így nem lehet csak úgy kiszedegeti bármit.
Az írásomat feltöltve nem tudom megfelelően formázni, igazítani. Ennek mi az oka??
A szövegmező nyers szöveget kezel, tehát – elvileg – ott kellene beírni. Természetesen egy hosszabb szövegnél ez nem életszerű és logikus, hogy valamilyen szövegszerkesztő felületről CTRL-C CTRL-V módszerrel másolja be a szerző az anyagot. Ilyenkor viszont lehetnek kompatibilitási gondok, amit a felület nem kezel. Mi a megoldás? Célszerű a szöveget először vágólapra másolni és onnan újból CTRL-C, CTRL-V módszerrel beemelni a MECÉNA szövegmezejébe, majd ezt elküldeni.
Hasonló probléma előfordulhat telefonról való feltöltéskor is, aminek a pontos okát nem ismerjük, vélhetően a telefonos operációs rendszerek egyike-másika nem pontosan hajtja végre a kliensoldali programkódokat.
Felajánlásokkal kapcsolatos kérdések
Ki a „mecénás”?
Az a személy, aki a „Felajánlás” felületen végighaladva támogatja a kitűzött projektjeinket.
Mekkora összegű lehet a támogatás?
Alapból a rendszer felkínál 5000, 7500, 10000 és 20000 Ft-os „alap” támogatási összegeket, de beállítható egyénileg is bármilyen tétel, minimum 4000 Ft-os összeg felett.
Láttam, hogy két támodatási forma van. Mi a különbség köztük??
A két jelenlegi támogatási forma a „PROJEKT” és az „általános” támogatás. A projekttámogatás esetén a felajánló egy bizonyos projektet támogat elsősorban (85%-ban) és itt „kiemelt támogatóként” jelenik meg, az általános támogató minden megnyitott projektbe beszáll és a teljes átutalt összeg 95%-a a projektek és a modulok közt oszik szét. Az ilyen támogatási módot választó mecénás minden ilyen felületen „egyéb támogatóként” jelenik meg.
A támogatásról kapok számlát?
Természetesen. A SimplePay rendszeren keresztül létrejött tranzakciót követő 24 órán belül e-mail-ben küldi ki a Bilingo számlázórendszer a számlát.
A számla elszámolható adományként?
Az információink szerint az adományként adott pénzt, eszközt, nyújtott szolgáltatást az egyéni vállalkozó nem számolhatja el költségként és nem érvényesíthet utána semmilyen adóalapot csökkentő kedvezményt, ugyanakkor a számla „TEÁOR 9499 - Projekt támogatás” tételről fog szólni.. De nem vagyunk sem könyvelők, sem adószakértők, ezért ezügyben inkább a könyvelőjétől érdeklődjön!
Ti mivel járultok hozzá a projektek létrejöttéhez?
A felület működtetésén és a konkrét projektek produktumainak előállításán kívül? A – jelezzük, nem kötelező – korrektúrázási díjként kifizetett tiszteletdíj 25%-át a rendszer azonnal visszaforgatja az épp futó projektekbe. Magyarul a szerzőktől munkadíjként átvett összeg negyede felajánlásra kerül.
Hogyan számoltok el a befolyó összegekkel?
A szokásos, törvények által előírt módon. A vállalkozás adóbevallásában a pénzforgalom nagyságáról nyilatkozunk, egyéb hatósági megkeresés esetén pedig a törvény által előírt módon és részletességgel.
Mikor készül el egy projekt?
Amikor a rá felajánlott támogatások elérik a 100 %-ot.
Működéssel kapcsolatos kérdések
Mit jelentenek a „projektek”?
Igazából olyan, előre kidolgozott terveket, amelyek egy előre kitűzött célt valósítanak meg. Nem szeretnénk egyszerűen „tervezett kiadványoknak” nevezni őket, mivel ezzel beszorítanánk a lehetőségeinket és gátat szabnánk a fantáziának. A két indulási „projekt” példaként két puhakötéses, nyomtatott kiadvány elkészítését célozta meg.
Az írásoknál található szűrők mi alapján csoportosítják az írásokat?
Maguk a szűrők sehogy. A szerző a publikációt megelőzően állíthatja be azt, hogy milyen szűrőszavakra kívánja „bedobatni” az írását.
Hogyan akadályozzák meg, hogy a korhatáros írásokat ne olvashassák kiskorúak?
Sehogy. Erre sem módunk nincs, sem kötelességünkként nem írják elő jogszabályok. A médiaajánlásokat figyelembe véve jelezzük, ha egy írás ilyen, de innantől nem a mi feladatunk az ellenőrzés.
Mi a tervük az oldallal?
Azt még nem tudjuk, hogy mivé növi ki magát a dolog, de az elsődleges célunk az, hogy olyan felületet biztosítsunk, ahol tehetséges, kezdő írók hallatják a hangjukat. Szeretnénk, ha nem egy-két befolyásos, sok esetben monopolhelyzetben lévő kiadó dönthetné el, hogy kinek az írásai jelenjenek meg és kik legyenek hallgatásra kárhoztatva. Ezt mi az olvasókra és a nagylelkű támogatókra bíznánk.
Ha publikálok egy írást, az mikor jelenik meg?
Próbaidős publikációként (amit a bejelentkezett felhasználók látnak) azonnal, végleges publikációként pedig 72 óra múlva. Ez alatt a 72 óra alatt szerzőként még módosíthat a szövegen, később már nem.